fk headline logo
ČERNÁ VRÁNA
Černá vrána 2004 - 2011


Původní projekt individuální tuzemské rockové a metalové ankety Černá vrána, o nějž se na počátku poslední dekády minulého století zasloužili lidé okolo fanzinu Metaliště v čele s Petrem 'Gung-Ho' Hanzlíkem, gradoval v roce 1993. Tehdejší vítězové jednotlivých kategorií - zpěvák Aleš Brichta, kytarista Miloš 'Dodo' Doležal, baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček - se rozhodli neotřelým způsobem poděkovat svým fanouškům a spojili své síly v projektu Zemětřesení. Ten se stal synonymem pro tribute prvnímu českému, resp. československému hardrockovému zpěvákovi Jiřímu Schelingerovi. Později vydané eponymní album sklidilo zasloužený ohlas.

My, tedy já s kolegou hudebním publicistou Bohoušem Němcem, jsme se v roce 2004, po jedenácti letech, rozhodli Černou vránu reinkarnovat. Byli jsme totiž přesvědčeni, že anketa tohoto striktně individuálního typu v tehdejší (byť přeanketované) době stále chybí. Nebo snad víte o jiné, v níž si můžete sestavit svou českou kapelu snů s reálnou šancí vidět tuto sestavu naživo pohromadě? Proto jsme pod záštitou duchovního otce původní Černé vrány Petra 'Gung-Ho' Hanzlíka znovu oslovili tuzemské rockové a metalové fanoušky! Novinkou obnoveného klání bylo rozdělení jednotlivých vyhlašovaných kategorií na mužské a ženské. Od ročníku 2011 je ovšem v rámci emancipace a modernizace opětovně slučujeme; nezajímá nás už konkrétní pohlaví umělce, ale jeho (respektive její) samotná dovednost.

Z projektového manažera samotného zmrtvýchvstání Černé vrány jsem se postupem času stal jejím produkčním manažerem. Domlouval a koordinoval jsem spoluvyhlašovatele, partnery a sponzory, zajišťoval propagaci, supervizoval sčítání hlasů a v neposlední řadě organizoval výroční ceremoniály, odehrávající se povětšinou v rámci tradičních 'Vánočních rockových mejdanů na Barče' (jednou dokonce ve Velkém sálu Lucerny).

Hlasovat bylo možné na oficiálních internetových stránkách ankety www.cernavrana.wz.cz, s omezením na jedno hlasování za kalendářní půlrok a osobu. V prvních třech obnovených ročnících pak ještě zároveň i klasickou korespondenční formou a to bez omezení. Hlasování do aktuálního ročníku startovalo vždy 1. ledna a končilo 30. listopadu. Spoluvyhlašovateli ankety se postupně staly magazíny Rockshock, Whiplash, Metal Forever & Metal Man, servery Kulturní echo, JanaMusic.cz a Metalbook.net, rádio Fajn Rock Music, rozhlasový pořad Hard Music Radia 1 a také stylový obchod Nosferatu. Hlasy se každý rok počítaly na tisícovky.

Výše uvedené přesvědčení nám vydrželo více jak osm sezón, až do přelomu let 2011/2012. Inu, čas oponou trhnul. Proto jsme se rozhodli Černou vránu zase (na nějaký čas?) uložit k ledu...VÝSLEDKY VŠECH ROČNÍKŮ OBNOVENÉ ANKETY

Diplom ČV 2011   Diplom ČV 2010

Diplom ČV 2009    Diplom ČV 2008

Diplom ČV 2007    Diplom ČV 2006

Diplom ČV 2005    Diplom ČV 2004